Ostrov Skye

skye

Ostrov Skye

Isle of Skye je zaslouženě nejnavštěvovanějším místem Hebrid.
Ostrov Skye je 80 km dlouhý a 6,5 km široký (117 000 obyvatel). I přesto, že zde velmi často prší, přitahuje návštěvníky, a to přírodou (hory, hluboká malebná údolí, vodopády, soutěsky).

Pobřeží ostrova je skalnaté, v zátokách jsou písečné nebo oblázkové pláže. Turisticky jsou velmi přitažlivá jezera Loch Scavaig a Loch Slapin, obdobně jako vrch Blaven (927 m). Pohoří Cuilins je dokonce považováno za nejmalebnější v Británii. Zajímavé jsou čedičové sloupy zvané Tři dívky (MacLeod's Maidens), při silnici do Broadfordu.

Svěží poloostrovy a zálivy svědčí o zvláštnostech ostrova. Historické války mezi klany ustoupily debatě o stavbě mostu na ostrov.

Skye je dosažitelný trajektem z Mallaig do Armadale (2,2 Ł za osobu) nebo z Kyle of Lochalsh do Kyleakin nebo po novém silničním mostě (41,2 Ł jeden průjezd za autobus).

Armadale na jižním konci ostrova, prohlídka Dunvegan Castle na severozápadě, dávný domov MacLeodova klanu.

Cuillin Hills v jižní části ostrova, sopečné vrchy, které se vypínají do mraků, jsou možná nejpůsobivější horskou scenérií v Británii. Nejvyšší hora Sgurr Alasdair, 977 m n.m., Loch Choruisk - modročerná čistá voda, prý nejhezčí jezero Británie, několik zarostlých ostrůvků dekoruje jeho hladinu, okolo kopce.

Na severu v u Kilmaluag je deska a pomník skyeské romantické hrdinky Flory MacDonald, která propašovala prchajícího Bonnie Prince Charlie k sobě jako rodinného sluhu. Na severu se udržuje gaelština, jazyk a kultura jsou oživovány.

Quiraing Hills - na severovýchodě. Pitoreskní pobřeží u Staffinu, jižněji Kilt Rock, útes a vodopád. Asi 1 km za Kilt Rock je archeologické muzeum - prehistorický člověk (6 500 let), fosílie, dinosauří stopy.

Ještě jižněji stojí mohutný šedý blok skály nazvaný Old Man of Storr. Hora Storr je vysoká 707 m.

Portree - hlavní město ostrova.

FOTOGALERIE

CK SLAN tour

SLAN tour jedním z nejstarších českých cestovních kanceláří - byla založena již v roce 1990 a od prvních dnů existence se zaměřuje na zájezdy za poznáním do zemí celého světa. Dlouhodobě se také zaměřujeme na poznávací zájezdy do netradičních destinací především v Asii a Jižní Americe.
Již od svého vzniku se také zaměřujeme na klasické pobytové zájezdy - katalog Dovolená u moře obsahuje pobyty a zájezdy do Chorvatska, Francie, Itálie a Španělska.
Od roku 1995, kdy se speciálně věnujeme zájezdům za sportem, využilo služeb CK SLAN tour více než 20.000 sportovních fanoušků, převážně z České republiky, ale také ze Slovenska, Švédska, Itálie, Německa, Maďarska, Polska i dalších zemí.
KONTAKTY CK SLAN TOUR:
  • tel.: (+ 420) 312522702
  • mob.: (+ 420) 604255018
  • e-mail: info@slantour.cz
  • web: www.slantour.cz

Skotsko

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie. Skotsko nabízí řadu zajímavostí, ať již středověké hrady a katedrály, megalitické památky, krásné přírodní scenérie, nebo skvělou Whisky.
Mezi nejzajímavější místa, které byste rozhodně při svých návštěvách neměli vynechat patří hlavní město Edinbourgh, nejkrásnější údolí ve Skotsku Glencoe, souostroví Orkneje, jezera Loch Ness či Loch Lomond, kaple Rosslyn či zámky Iveraray Castle a Glamis Castle.
SKOTSKO - ZÁKLADNÍ INFORMACE:
  • Rozloha: 78,772 km2
  • Počet obyvatel: 5,2 miliónu
  • Hlavní město: Edinburgh (420,000 obyvatel)
  • Národnosti: Keltové, Anglo-Sasové
  • Jazyk: Angličtina(úřední), Keltština
  • Hlava Státu: Queen Elizabeth II