whisky

whisky

whisky

Dnes už nelze přesně zjistit, kdy poprvé někoho napadlo destilovat alkohol. I když se dá s úspěchem předpokládát, že tyto dovednosti zvládaly už dřívější generace, první zmínka o skotských výrobcích se datuje do roku 1494, kdy si takto přilepšovalo jisté mnišské společenství.
Pro výrobu pravé skotské whisky neexistuje jiná surovina než ječmen. Ten se po namočení nechá vyklíčit na podlaze sladovny. Důležité je předejít jeho zapaření pravidelným obracením a taky ho nenechat klíčit déle než týden. Poté se ječmen usuší v peci, čímž se zabrání jeho dalšímu klíčení. V tomto bodě taky budoucí whisky dostává svou charakteristickou chuť neboť pece se zpravidla vytápějí rašelinou. Neméně má na chuť pravé skotské whisky vliv i voda, která se smíchavá s již pomletým ječmenem. Podle toho, kde pramen vzniká a kude posléze protéká, může mít whisky několik různých příchutí.
Tekutina, která vznika po přidání vody a kvasinek se poté dvakrát destiluje a všechno se měří téměř na lékarnických vahách. Do uzamčené nádrže, od níž má klíče pouze výběrčí daní nebo pracovník celní správy, se tak dostane pouze nejčistší destilát (kolem 70% alkoholu). Poté se začne whisky stáčet do sudů. Ty jsou v každém případě již použité a nemusela v nich být původně jen whisky. V nich nápoj dozrává několik let a její stáří je určováno podle délky uložení v sudu, protože po následném stočení do láhví už whisky nedozrává. Koupíte-li si tedy osmiletou whisky, tím, že ji necháte uzamčenou v baru nebo zakopanou na zahradě, s jejím stářím a kvalitou už nic neuděláte.

Single Malt whisky - whisky jednoho druhu min. 3 roky stará, zpravidla však se do prodeje dostávají 8 - 15 let stará whisky. Skotové milují "single malt" whisky, protože jsou výraznejší, svou chutí a vuní vyjadrují charakter daného regionu nebo palírny a mají svuj osobitý styl. Za běžnou láhev (0,7 - 1 l) zaplatíte cca od 15 GBP do 30 GBP.
Blended whisky - vzniká mícháním několika druhů whisky, zpravidla "mladších" ročníků. Tento typ whisky bývá o něco levnější, než Single Malt Whisky.
Zpravidla nejlevnější ceny whisky nabízejí obchody na mezinárodních letištích v Edinburghu či v Glasgow. Ceny zde bývají až o 30% levnější, než v běžném obchodě.

Skotská whisky se vyrábí ve čtyřech hlavních oblastech. Říká se, že Lowland Malt Whisky jsou lehčí a jemnější, Highland Malt Whisky mají ovocnou příchuť a Islay Malt Whisky jsou nápoje výrazné rašelinné vůně a chuti.

Nejznámější palírny ve všech oblastech jsou následující:

Highlands - Glen Garioch, Glengoyne, Glenmorangie, Balmenach, Balblair, Knockdu, Pulteney, Speyburn, The Dalmore, Tullibardine, Glenturret, Dalwhinnie, Talisker

Lowlands - Auchentoshan, Glenkinchie, Bladnoch

Speyside - Chivas Brothers, The Benriach, The Glenlivet, Glen Moray, Speyside, The Balvenie, Strathisla, Glenfiddich

Ostrov Islay - Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Lagavulin, Laphroaig

FOTOGALERIE

CK SLAN tour

SLAN tour jedním z nejstarších českých cestovních kanceláří - byla založena již v roce 1990 a od prvních dnů existence se zaměřuje na zájezdy za poznáním do zemí celého světa. Dlouhodobě se také zaměřujeme na poznávací zájezdy do netradičních destinací především v Asii a Jižní Americe.
Již od svého vzniku se také zaměřujeme na klasické pobytové zájezdy - katalog Dovolená u moře obsahuje pobyty a zájezdy do Chorvatska, Francie, Itálie a Španělska.
Od roku 1995, kdy se speciálně věnujeme zájezdům za sportem, využilo služeb CK SLAN tour více než 20.000 sportovních fanoušků, převážně z České republiky, ale také ze Slovenska, Švédska, Itálie, Německa, Maďarska, Polska i dalších zemí.
KONTAKTY CK SLAN TOUR:
  • tel.: (+ 420) 312522702
  • mob.: (+ 420) 604255018
  • e-mail: info@slantour.cz
  • web: www.slantour.cz

Skotsko

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie. Skotsko nabízí řadu zajímavostí, ať již středověké hrady a katedrály, megalitické památky, krásné přírodní scenérie, nebo skvělou Whisky.
Mezi nejzajímavější místa, které byste rozhodně při svých návštěvách neměli vynechat patří hlavní město Edinbourgh, nejkrásnější údolí ve Skotsku Glencoe, souostroví Orkneje, jezera Loch Ness či Loch Lomond, kaple Rosslyn či zámky Iveraray Castle a Glamis Castle.
SKOTSKO - ZÁKLADNÍ INFORMACE:
  • Rozloha: 78,772 km2
  • Počet obyvatel: 5,2 miliónu
  • Hlavní město: Edinburgh (420,000 obyvatel)
  • Národnosti: Keltové, Anglo-Sasové
  • Jazyk: Angličtina(úřední), Keltština
  • Hlava Státu: Queen Elizabeth II