250. výročí narození Williama Turnera, a výstavy Siena 1300-1350, Velcí Mughalové a Pablo Picasso
Letecký zájezd do Londýna je zaměřen na podrobné seznámení s poklady Národní galerie a Britského muzea, které vedle Metropolitního muzea v New Yorku a pařížského Louvre náleží k nejslavnějším muzeím výtvarného umění na světě. Program bude koncipován tak, aby se každý den spojila návštěva muzeí s aktuálními výstavami a s prohlídkou vlastního města, jeho historických staveb i nové moderní architektury. Navštívíte společně velkou výstavu o sienské malbě v letech 1300-1350, rozsáhlou kulturně historickou přehlídku o umění na dvoře Velkých Mughalů v Indii v letech 1550-1660 a rozsáhlou přehlídku grafického díla Pabla Picassa.
SLUŽBY | Kapacita | Cena |
---|---|---|
Cena za osobu | 20990 Kč | |
PŘÍPLATKY | Kapacita | Cena |
Jednolůžkový pokoj | 6990 Kč | |
Komplexní pojištění | 320 Kč | |
Zavazadlo k odbavení (max. 23 kg) | 1990 Kč |
K výstavám:
Výstava v londýnské Národní galerii Siena: The Rise of Painting, 1300-1350 zkoumá klíčovou roli sienských malířů jako byl Duccio, Pietro a Ambrogio Lorenzetti a Simone Martini pro evropské umění 14. století. Překrásné město Siena bylo až do vypuknutí velkého moru v roce 1350 místem mnoha uměleckých objevů a výrazně konkurovalo slavné Florencii. Výstava s mnoha zahraničními zápůjčkami byla hlavní atrakcí podzimního programu Metropolitního muzea v New Yorku a v londýnské Národní galerii je na jaře reprízovaná. Zejména díky Simonu Martinimu, který léta působil v papežském Avignonu, se sienský styl šířil celou Evropou. Uvidíme i obrazy, které ovlivnily i českého malíře Mistra vyšebrodského oltáře.
Výstava The Great Mughals: Art, Architecture and Opulence v londýnském Victoria and Albert Museum představuje kulturu na dvoře Velkých Mughalů, vládnoucích v Indii. Asi všichni znají slavný Tádž Mahal, který je jedinečným skvostem mughalské architektury. Mughalské umění je unikátní syntézou islámského, perského a indického stylu. Toto propojení se týká jak architektury, tak také výtvarného a užitého umění. Zejména proslulé jsou mughalské malované iluminace. Rozsáhlá výstava je velkým mezinárodním projektem a chce představit dvorské umění Velkých Mughalů v době jeho největšího rozkvětu s zmapovat jeho přínos pro světovou kulturu v 16. a 17. století.
Výstava Pablo Picasso v Britském muzeu představuje dosud nejrozsáhlejší přehlídku grafického díla velkého a slavného malíře. Picasso se grafice věnoval celý život souběžně s malířskou a sochařskou tvorbou. Množství je neuvěřitelné: 2400 grafik! Výstava nabídne pohledy do Picassova života prostřednictvím jeho umění, včetně jeho složitých vztahů se ženami a jeho spolupráci s tiskárnami, nakladateli a dalšími umělci. Britské muzeum má ve svých sbírkách jednu z největších sbírek Picassovy grafiky na světě.
1. den: Ráno odlet z Prahy. Po příletu uložení zavazadel v hotelu a odjezd do galerie Tate Britain s prohlídkou anglického umění 19 a 20. století. Zvláštní pozornost bude věnována osobnosti Williama Turnera, představitele evropského romantismu, od jehož narození uplyne v roce 2025 250 let. Turner bývá pokládán za předchůdce francouzského impresionismu. Jeho nejoblíbenějšími náměty byly krajiny a mořské scenérie, přičemž jeho zvláštním zájmem bylo malířské zachycení světla, mlhy a oblaků. Jeho neslavnějším obrazem je malba z roku 1844 Déšť, pára a rychlost. Návrat do hotelu a noc v hotelu.
2. den: Po anglické snídani přesun na Trafalgarské náměstí a zastávka u paláců a pamětihodnosti související s anglickou královskou rodinou. Hlavním programem je návštěva Národní galerie: výstava Siena: The Rise of Painting, 1300-1350 a komentovaná prohlídka mistrů umění 15.-19. století bude kurzem dějin evropského malířství doby gotiky, renesance, baroka, impresionismu a postimpresionismu. Především se naše pozornost bude soustředit na mistrovská díla těchto autorů: Masaccio a Masolino (Madona), Ucello (Bitva u San Romano), Botticelli (Venuše a Mars), Piero della Francesca (Křest Krista a Narození Krista), Leonardo da Vinci (Madona ve skalách a kresba ke sv. Anně), Michelangelo (Kladení do hrobu), Rafael (portrét Julia II.), Tizian (Bakchus a Adriana), Rembrandt (Koupající se žena, portréty), van Dyck (Karel I. na koni), Dürer (portrét otce), Jan van Eyck (Sňatek Arnolfinů), Bosch (Korunování trním), Brueghel (Klanění králů), Caravaggio (Večeře v Emauzích), Velázquez (Venuše), Watteau (Stupnice lásky), dále obrazy Cézanna, Moneta, Maneta, Courbeta, Degase a Seurata. Navštívíme také v okolí galerie kostel St. Martin in the Fields (nejslavnější stavba barokního klasicismu v Anglii I. Jones), Picadilly Circus (architekt J. Nash, jeden z architektonických symbolů Londýna) a Čínskou čtvrť v oblasti Soho s možností pochutnat si v některé z restaurací na čínské kachně. Nocleh v hotelu.
3. den: Po snídani dopoledne Britské muzeum - prohlídka největší kolekce starověkého umění v Evropě: umění starověkého Egypta, tvorba Sumerů, Babyloňanů, Peršanů a Asyřanů (slavné reliéfy zobrazující zápasy králů se lvy z asyrských paláců), Elginovy mramory - sochy a reliéfy z athénského Parthenónu a Erechtheionu (nejzachovalejší a nejcennější ukázka klasického řeckého sochařství z 5. století před n. l.), helénistické antické sochařství, poklad ze Sutton Hoo z doby stěhování národů, Lewisova souprava raně středověkých šachových figurek z mrožího klu a kosti z 12. století, Rosettská deska - několikajazyčná nápisová deska, která posloužila k rozluštění egyptských hieroglyfů, kolosální socha egyptského faraóna Amenhotepa III. a Ramesse II., Mausoleum z Halikarnassu- stavba považovaná za jeden z divů starověkého světa, sochy z chrámu bohyně Artemis v Efesu. Ve středověké části se soustředíme i na památky souvisejícími s templářskými rytíři (relikviář Kristovy trnové koruny a pašijových ostatků). Individuálně návštěva rozsáhlé výstavy Pablo Picasso. Pozdě odpoledne prohlídka historických staveb (katedrála sv. Pavla geniálního architekta Christophera Wrena) i nové moderní architektury v oblasti City (až k Tower Brigge a hradu Tower, mj. tzv. Sexi okurka architekta Normana Fostera a komplex pojišťovny Lloyd´s od architekta Richarda Rogerse). Nocleh v hotelu.
4. den: Po anglické snídani Victoria and Albert Museum a prohlídka výstavy The Great Mughals: Art, Architecture and Opulence. Odpoledne návrat do hotelu a transfer na letiště. Odlet do Prahy.
Zájezd pořádá cestovní kancelář SLAN tour ve spolupráci s historikem umění a uměleckým publicistou PhDr. Peterem Kováčem, autorem série knih o gotickém a renesančním umění v Evropě.