Nejkrásnější skotské hrady a zámky 03.06. - 07.06.2025

Culzean Castle

Nejkrásnější skotské hrady a zámky 03.06. - 07.06.2025

Skotsko je zemí plnou tajemství a historie, která je vytesána do kamenů jeho starobylých hradů. Tyto hradní stavby nejsou jen mlčenlivými svědky minulosti, ale každý z nich vypráví vlastní příběhy - o bitvách, hrdinství, ale i o láskách a zradách. Pusťme se společně do objevování těch nejkrásnějších skotských hradů, které oslovují návštěvníky z celého světa. 

Každý skotský hrad má svůj jedinečný charakter, od majestátních pevností na vrcholcích kopců až po romantické zříceniny na březích jezer. Jejich architektura a historie jsou tak různorodé, že poskytují široké možnosti pro obdivování a studium. Tyto hrady nejsou jen klenoty skotského dědictví, ale také ústřední body příběhů, které utvářely skotský národ.


SLUŽBY Kapacita Cena
Cena zájezdu Volno 28990 Kč
PŘÍPLATKY Kapacita Cena
1-lůžkový pokoj Volno 7990 Kč
palubní zavazadlo (10 kg) Volno 1100 Kč
zavazadlo k odbavení (10 kg) Volno 890 Kč
zavazadlo k odbavení (20 kg) Volno 1590 Kč
komplexní pojištění Volno 480 Kč

POPIS ZÁJEZDU


PROGRAM ZÁJEZDU

1. den: Přílet do Edinburghu a Culzean Castle

Odlet z Prahy do Edinburghu (09:40 - 11:00). Po příletu přejezd na západní pobřeží Skotska do oblasti tzv. Skotské nížiny (Lowlands). 


Culzean Castle

Culzean Castle stojí na pobřežní skále nad Severním mořem, jižně od skotského města Ayr, v oblasti Jižního Ayrshiru. Společně s dalšími osmi budovami je součástí rozlehlého parku Culzean Country Park. Culzean Castle patří mezi nejoblíbenější památky Skotska. Jde o rodové sídlo, které se nachází na vrcholu útesu nad Clydeským zálivem. Zámek byl postaven v 18. století geniálním architektem Robertem Adamem. Na své si zde přijdou milovníci architektury a historie, ale i nadšenci do přírody a turistiky, jelikož panství obklopují krásné zahrady, lesy, útesy s jeskyněmi i pláže.


Večer ubytování v hotelu.


2. den: Inveraray Castle a Blair Castle

Dopoledne přejedeme jednou z nejkrásnějších oblastí Skotska - národním parkem Trossachs  na Skotskou Vysočinu.  Uděláme si i krátkou zastávku u jezera Loch Lomond a dojdeme k zámku Inveraray.


Inveraray Castle

Zámek Inveraray Castle je situován na břehu nejdelšího skotského jezera Loch Fyne uprostřed dechberoucí přírody Skotské vysočiny. V interiéru zámku najdete mimo jiné zbrojírnu s více než 1300 střelných a jiných zbraní včetně několika dochovalých mečů z poslední bitvy na britské půdě, bitvy u Cullodenu. Tato impozantní kolekce představuje jednu z největších soukromých sbírek zbraní ve Skotsku. Zámek je sídlem vévody z Argyllu, vůdce klanu Campbell. Současná podoba hradu pochází z 18. století, kdy byl kompletně přestavěn v neogotickém stylu, který byl v té době velmi populární a dodnes dominuje jeho architektonickému vzhledu.


Odpoledne pak přejedeme k zámku Blair Castle.


Blair Castle

Hrad původně ze 13. století se nachází v zalesněném údolí řeky Garry v hrabství Perthshire. Zámek je dědičným sídlem rodu Murray, vévodů z Athollu a je jedním z nejnavštěvovanějších ve Skotsku. Sídlí zde jediná legální soukromá armáda v Evropě, Atholl Highlanders ("Athollští horalové"), která je neobvyklou atrakcí pro návštěvníky hradu.


Nocleh na Skotské Vysočině.


3.den: Glamis Castle a Scone Palace

Dopoledne se krátce zastavíme v městečku Pitlochry, které je známo tím, že se zde nachází  vodní soustava, která umožňuje tah lososů proti proudu řeky v místní přehradě a vodní elektrárně. Pak již zamíříme k hradu Glamis.


Glamis Castle

Glamis Castle je jedním z nejkrásnějších a nejlegendárnějších hradů ve Skotsku, známým pro své spojení se skotskou královskou rodinou a jeho roli v literatuře i historii. 

Glamis se nachází v oblasti Angus ve Skotsku, nedaleko města Dundee. Jeho impozantní architektura a rozlehlé zahrady jsou otevřeny veřejnosti a přitahují návštěvníky z celého světa. Glamis Castle je majetkem šlechtické rodiny Bowes-Lyon, ze které pocházela i Elizabeth Bowes-Lyon neboli královna matka (matka britské královny Alžběty II.). Královna matka se na samotném zámku i 4.srpna 1900 narodila. Hrad byl původně postaven ve 14. století a od té doby sloužil jako sídlo rodiny Lyon, později známé jako hrabata ze Strathmore a Kinghorne. 

Glamis je známý také díky Williamu Shakespearovi, který sem umístil děj tragédie Macbeth - právě na zámku Glamis Macbeth zabije svého soka krále Duncana. Glamis Castle je spojován také s řadou dalších příběhů a legend, včetně příběhu o "Monstru z Glamis", tajemném dítěti, které se údajně narodilo v rodině a bylo skryto před veřejností v hradních komnatách. Tyto pověsti dodávají Glamis záhadný a tajemný nádech, který fascinuje návštěvníky i badatele. O hradu Glamis se tak rovněž říká, že patří k nejstrašidelnějším v Evropě.


Odpoledne pak přejedeme do oblasti Perthu, k dalšímu známému zámku Scone Palace.


Scone Palace

Místo, kde palác stojí, má bohatou historii. V raném středověku zde stával kostel a opatství na jehož půdě vznikla rezidence ("palác") opata. Právě z tohoto důvodu si současná budova, pokračující v tradici, zachovává název "palác". V roce 1559, během skotské reformace, bylo opatství Scone vydrancováno a následně přešla budova opatství do vlastnictví hrabat z Mansfieldu . Více než 400 let je tak jejich majetkem. Na počátku 19. století byl palác rozšířen, ale byla zachována řada jeho dobových prvků. Po téměř tisíc let byl Scone místem korunovace skotských králů a místem, kde byl umístěn kámen Scone.


Nocleh v hotelu.


4. den: Doune Castle  a Bamburgh 

Dopoledne navštívíme hrad Douane.


Douane

Hrad Doune je středověká pevnost ležící asi osm mil severozápad-ně od Stirlingu. Hrad Doune byl postaven ve 13. století. aby jej do dnešní podoby přestavěl koncem 14. století Robert Stuart, vévoda z Albany. Velkým unikátem je pak to, že si svoji ranně středověkou podobu zachoval až do dnešních let. Ocenit tak můžete především jeho histoirckou autentičnost.

Doune je i oblíbeným místem natáčení historických filmů. Objevil se např. ve snímcích  Monty Python a Svatý grál, Hra o trůny, Ivanhoe či Outlander.


A pak již zamíříme k hradu Bamburgh na východním pobřeží Skotska. Cesta nás zavede až na hranice Anglie a Skotska do oblasti Northumbrie. Oblast Northumbrie je poseta četnými hrady a pevnostmi, které jsou památkou na dávno minulou dobu, kdy gradovalo nepřátelství mezi Angličany a Skoty. V žádné jiné části Velké Británie nenajdete takovou koncentraci památek jako právě tady. Většina z těchto hradů vznikla mezi 11. a 15. stoletím, kdy je nechávali postavit zdejší váleční lordi.


Bamburgh

V překrásné krajině národního parku Northumberland na severovýchodě Anglie se na čedičové skále tyčí mohutný hrad Bamburgh z červeného pískovce. 

 Hrad pochází z 11. století, kdy jej zde nechali postavit Normané. Mohutné a vysoké hradby měly sloužit jako ochrana před útoky Skotů. Bamburgh byl totiž vystavěn v místech, kde se po dlouhá staletí vedly četné boje a sváry mezi Anglií a Skotskem. Oba národy se snažily získat dříve velmi prosperující město Berwick upon Tweed. O hrad usiloval Vilém II. a později i jeho žena. Největšího rozkvětu hrad dosáhl v letech 1095 - 1464, kdy sloužil jako místo korunovací northumbrijských králů. Konec středověku však pro hrad znamenal dobu úpadku a zapo-mnění. Téměř zchátralý Bamburgh se dočkal jakéhosi znovuzrození teprve v roce 1894, kdy jej odkoupil zbrojařský baron, lord Armstrong z Newcastlu. Ten jej nechal kompletně zrekonstruovat téměř do původní podoby. V dnešní době si návštěvníci mohou prohlédnout například Velký sál, kde jsou k vidění nejrůznější umělecká díla. V suterénu se nachází přitažlivá sbírka brnění.


Nocleh v hotelu.


5.den: Alnwick a odlet z Edinburghu

Dopoledne na nás čeká majestátní hrad Alnwick.


Alnwick

Alnwick je po královském Windsorském druhým největším obydleným šlechtickým sídlem ve Spojeném království. Zvenčí si hrad nezadá s nedobytnými středověkými pevnostmi, uvnitř najdete luxusní interiéry z doby viktoriánské éry. Alnwick patří k nejstarším obranným kamenným pevnostem v Británii. Pevnost zde byla po-stavena nedlouho po dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem roku 1066. Už od začátku se jednalo o jednu z nejsilnějších pevností na severu Anglie. I díky tomu se ji nepodařilo dobýt, i když se o to nepřátelské armády několikrát pokoušely. Dnes je hrad sídlem rodiny Percy, kteří zde žijí už téměř 700 let. Války růží, které v 15. století zuřily po celé Anglii, přežil Alnwick víceméně bez úhony, i když se několikrát dostal do rukou nepřátelských Lancasterů. Bohatí Percyové také vlivem dlouhých válek o část svého majetku přišli, a tak často nebyly finance na opravy a hrad začal pomalu chátrat. Přeměna zchátralé pevnosti na reprezentativní a pohodlné rodinné sídlo, obklopené zahradami, proběhla v 18. století za působení vévodkyně Elizabeth Percy. Hrad byl posléze přestavěn v novogotickém stylu s útulnými, přesto majestátními viktoriánskými interiéry. 

 Rodina vévodů z Northumberlandu na Alnwicku žije dodnes. Obývají však jen menší část hradu a zbytek prostor je v letní sezóně otevřen pro návštěvníky. Historické exteriéry i interiéry hradu si tak "zahrály" v řadě filmů či televizních seriálů. K nejznámějším patří Panství Downton, Harry Potter (Škola čar a kouzel v Bradavících) či Robin Hood s Kevinem Costnerem.

 

V odpoledních hodinách odjezd na letiště a odlet zpět do Prahy (16:10 - 19:25).

ZÁKLADNÍ CENA ZAHRNUJE

 • letecká doprava Praha - Edinburgh - Praha, 
 • malé palubní zavazadlo (40x20x25cm)   
 • 4x nocleh v hotelu 3*
 • 4x snídaně
 • doprava mikrobusem ve Skotsku
 • služby průvodce CK

ZÁKLADNÍ CENA NEZAHRNUJE

 • komplexní pojištění  
 • vstupy do objektů
 • zavazadlo k odbavení


POZNÁMKY

Ceny vstupů:  

Ceny vstupného ve Skotsku jsou variabilní. V některých případech je poskytována nižší cena pro seniory (zpravidla nad 65 let) nebo je cenově odlišen vstup pouze do areálu a parku a do vnitřních prostor hradu či paláce.

Většina vstupů se tak pohybuje v relaci od 10 GBP do 20 GBP.

 


CK SLAN tour

SLAN tour jedním z nejstarších českých cestovních kanceláří - byla založena již v roce 1990 a od prvních dnů existence se zaměřuje na zájezdy za poznáním do zemí celého světa. Dlouhodobě se také zaměřujeme na poznávací zájezdy do netradičních destinací především v Asii a Jižní Americe.
Již od svého vzniku se také zaměřujeme na klasické pobytové zájezdy - katalog Dovolená u moře obsahuje pobyty a zájezdy do Chorvatska, Francie, Itálie a Španělska.
Od roku 1995, kdy se speciálně věnujeme zájezdům za sportem, využilo služeb CK SLAN tour více než 20.000 sportovních fanoušků, převážně z České republiky, ale také ze Slovenska, Švédska, Itálie, Německa, Maďarska, Polska i dalších zemí.
KONTAKTY CK SLAN TOUR:
 • tel.: (+ 420) 312522702
 • mob.: (+ 420) 604255018
 • e-mail: info@slantour.cz
 • web: www.slantour.cz

Skotsko

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie. Skotsko nabízí řadu zajímavostí, ať již středověké hrady a katedrály, megalitické památky, krásné přírodní scenérie, nebo skvělou Whisky.
Mezi nejzajímavější místa, které byste rozhodně při svých návštěvách neměli vynechat patří hlavní město Edinbourgh, nejkrásnější údolí ve Skotsku Glencoe, souostroví Orkneje, jezera Loch Ness či Loch Lomond, kaple Rosslyn či zámky Iveraray Castle a Glamis Castle.
SKOTSKO - ZÁKLADNÍ INFORMACE:
 • Rozloha: 78,772 km2
 • Počet obyvatel: 5,2 miliónu
 • Hlavní město: Edinburgh (420,000 obyvatel)
 • Národnosti: Keltové, Anglo-Sasové
 • Jazyk: Angličtina(úřední), Keltština
 • Hlava Státu: Queen Elizabeth II