1. den: Večer odjezd z ČR. Non-stop cesta přes Německo do Holandska.
2. den: Ráno příjezd do
Amsterdamu. Dopoledne prohlídka Amsterdamu, odpolední volno můžete využít např. k prohlídce slavného Rijksmusea se slavnou Rembrandtovou "Noční hlídkou", nebo k návštěvě brusírny diamantů. Večer nalodění na trajekt, kterým budete pokračovat do anglického
Newcastlu. Ubytování v kajutách.
3. den: Dopoledne vylodění v
Newcastlu. Pokračování v cestě do Skotska a oblasti Edinburghu. Odpoledne zastávka u
Rosslyn Chapel - krásná kaple z 15. století, údajné místo odpočinku Svatého grálu (film Šifra mistra Leonarda). Večer ubytování v hotelu v okolí Edinburghu.
4. den: Ráno vyrazíme do mekky golfu, městečka
St. Andrews na východním pobřeží Skotska. Budete moci obdivovat pozůstatky velkolepé katedrály z 12. století, i se projít po nejstarším a nejproslulejším golfovém hřišti.
Dále zamíříme do královského Edinburghu. Procházka královskou mílí, návštěva hradu a večer možnost návštěvy představení
Military Tattoo (fakultativně). Pozdě večer návrat na ubytování.
5. den: Dopoledne prohlídka jednoho z nejkrásnějších hradů ve Skotsku - hradu
Stirling a krátká návštěva
památníku Williama Wallace (kdo neviděl film Statečné srdce s Melem Gibsonem v hlavní roli?). Poté zamíříme do malebné části Skotska -
Trossachs s řadou krásných jezer. Naše trasa povede kolem jednoho z nejkrásnějších skotských jezer -
Loch Lomond. Dále průjezd tajemným vřesovištěm
Rannoch Moor a úchvatným
údolím Glencoe, které je považováno za jednu z nejkrásnějších přírodních partií Skotska. Možná jej znáte z filmů "Harry Potter a vězeň z Azkabanu" nebo "Highlander" se Seanem Connerym v hlavní roli. Čeká nás nenáročná turistická vycházka (cca 1,5 hodiny, dle aktuálního počasí) do tzv.
Ztraceného údolí. Nezapomeňte na vhodnou turistickou obuv a oděv! Později odpoledne dorazíme k prvním zálivům Severního moře. Po cestě se vám nabídne řada nádherných výhledů na západní pobřeží Skotska, jeho zálivy a ostrovy i na nejvyšší horu Skotska -
Ben Nevis. Večer ubytování v oblasti
Fort William.
6. den: Ráno se vydáme z městečka
Fort William k proslulému
Glenfinnanskému viaduktu, kde budete moci spatřit i slavný
vlak Harryho Pottera. Při této cestě se také zastávíte u
Neptunových schodů. Neptunovy schody jsou soustavou osmi zdymadel na Kaledonském kanále, který spojuje západní a východní pobřeží Skotska. Dále krátká zastávka v městečku
Arisaig, bývalém výcvikovém středisku speciálních jednotek, u památníku československých vojáků bojujících v Británii.). Odpoledne pak zamíříte k jednomu z nejkrásnějších skotských středověkých hradů
Eilean Donan Castle. Hrad patří mezi nejnavštěvovanější místa Skotské vysočiny. Večer ubytování v hotelu.
7. den: Ráno zamíříme k jezeru
Loch Ness. Zastavíme se u zřícenin hradu
Urquhart Castle, místě nejčastějšího výskytu lochneské nestvůry. Kolem poledne návštěva
palírny whisky v Glen Ord nedaleko Inverness. Krátká zastávka v městečku
Inverness. Odtud pak zamíříme dále na sever Skotska. Odpoledne dorazíme k jednomu z nejkrásnějších zámků skotské Vysočiny -
Dunrobin Castle, prohlídka zámku i zahrad. V podvečer ubytování v hotelu v oblasti Lybsteru.
8. den: Celodenní fakultativní výlet na souostroví Orkneye.
Souostroví Orkneye je úchvatné především pro své rozeklané skalnaté pobřeží, ptačí rezervace a megalitické památky. Ráno přejezd do přístavu
John Groats. Odtud trajektem do městečka
Burwick na Orkneyích. Následuje autokarový okruh po ostrově, během nějž postupně navštívíte či uvidíte:
Scapa Flow - proslulou námořní základnu britského válečného loďstva. Na jejím dně je potopeno přes 80 lodí německého námořnictva z doby 1. světové války. Italskou kapli - zajímavý architektonický výtvor, který postavili italští váleční zajatci během 2. světové války.
Kirkwall - hlavní město Orkneyí s proslulou normanskou katedrálou z 12. století.
Skara Brae - unikátně dochované město z doby bronzové. Cca před 5000 lety pohřbené pod nánosy písku a znovu objevené v polovině 19. století.
Standing Stones Stenness - unikátní "stojící kameny", megalitická památka.
Ring of Brodgar - kamenný kruh z doby bronzové, další z ostrovních památek UNESCO. Večer návrat trajektem zpět na kontinentální část Velké Británie. Noční non-stop přejezd do jižní části Skotska.
9. den: Ráno zastávka v hraničním městečku
Jedburgh, v kterém pobývala i Marie Stuartovna. Dopoledne příjezd do
Newcastlu, prohlídka centra města, možnost návštěvy normanského hradu
Castle Keep či prohlídka
katedrály sv. Nicholase. Odpoledne nalodění na trajekt, ubytování v kajutách. Noční plavba do Holandska.
10. den: Dopoledne vylodění v
Amsterdamu. Pokračování v cestě přes Německo do ČR. Návrat do Prahy v pozdních večerních hodinách.