Stonehenge patří mezi jednu z nejslavnějších megalitických staveb na světě. Nachází se v samém srdci jižní Anglie. Název Stonehenge pochází ze staré angličtiny, avšak dodnes není známo, co přesně znamená. Nejpravděpodobnější výnamy jména jsou "Kamenná šibenice" a nebo "Zavěšený kámen".
Stonehenge začal vznikat kolem roku 3 100 př. n. l. Tehdy byl vybudován kruhový příkop s průměrem 100 m a 2 m hluboký. Na jeho dně byly poté umístěny kosti zvěře a skotu z důvodu zpevnění půdy. Jeho tvář se po mnoho let měnila, protože většina kamenů byla za ty časy přenesena a rozebrána. Až kolem roku 1600 př. n. l. teprve dostal Stonehenge stálou podobu. V současné době však necelá polovina kamenů chybí, nebo je nadobro ztracena či pohřbena pod trávou. Obrys této megalitické stavby je založen na spojení kružnice a podkovy. Vnější kruh má průměr sto metrů, balvany jsou vysoké přes čtyři metry a jeden váží čtyřicet až padesát tun. Uvnitř nalezneme velký pískovcový oltář ze zeleného pískovce. Vztyčit a zpracovat balvany museli velmi obratní řemeslníci a o jeho stavbě se dodnes traduje mnoho mýtů. Kameny se nazývají trilitony, protože jsou vždy tři spojené k sobě.
Kromě stavby je opředen nejasnostmi i samotný účel výstavby Stonehenge. Zcela určitě nebyl míněn jako pouhé shromaždiště lidu. Jisté však je, že způsob, jakým byl Stonehenge postaven, není ani náhodný, ani primitivní. Podle velmi pravděpodobné teorie amerického astroarcheologa Geralda Hawkinse je Stonehenge údajně obrovská observatoř. Použil počítač a dešifroval řadu souvislostí mezi kameny této megalitické stavby. Odhalil vztahy mezi pozicí některých kamenů a důležitými událostmi v solárním a lunárním kalendáři. Snažil se dokázat, že Stonehenge lze použít k předpovídání zatmění Slunce a Měsíce.
Mnoho legend připisuje vytvoření Stonehenge druidům to je však z hlediska stáří této stavby prakticky vyloučeno. Podle architekta Iniga Jonese byl Stonehenge zříceninou římského chrámu postaveného kolem roku 79 n. l. V tu dobu však už měl Stonehenge za sebou historii dlouhou přes tři a půl tisíce let a proto tuto teorii dnes nikdo neuznává. Místní obyvatelé věří, že kameny mají jakousi zvláštní moc, která prý pomůže vyléčit zlé nemoci.